Cart (empty) TL0.00

You have no items in your shopping cart.

Kahve

Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan kısa boylu tropik bir ağacın tohumlarının öğütülmesiyle elde edilen bir içecektir.

Kahve ağaçları 25. kuzey ve 30. Güney paraleller arasında yetişir, bu coğrafyada fazlaca yağmur yağar, sıcaklık 18 -24 ° C arasındadır ve don olmaz.

Başlıca yetiştirilen kahve türleri üçtür: Arabica kahvesi, Robusta (canephora) kahvesi ve daha az olmakla birlikte Liberica kahvesi. Bu türlerin haricinde 12 yöresel yetiştirilen kahve vardır. Dünyanın en büyük üreticileri sırası ile Brezilya, Vietnam, Kolombiya ve Endonezya’dır. Daha sonra Meksika, Guatemala, Honduras, Nikaragua, El Salvador, Etiyopya, Hindistan ve Ekvador gelmektedir.

 

Kahve türleri

En yaygın kahve türleri şunlardır:

Robusta

Kongo’da keşfedilmiştir, hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olduğundan çokça yetiştirilmektedir. Yuvarlak çekirdekleri Arabica cinsine göre çok daha fazla kafein içermektedir. Robusta kahvesi bakımı daha kolay tarlalarda ve daha düşük yüksekliklerde (2 – 300 metre) yetiştirilmektedir.

Bazı çeşitleri Robusta’nın ait olduğu “Canephora” ile çaprazlama sonucu elde edilmiştir. Bunlar Endonezya, Uganda, Hindistan ve Batı Afrika’da yaygındır.

 

Arabica

Bu kahvenin en ünlü çeşidi “Moka” özellikle Arabistan’da yetişir. Küçük çekirdekleri yoğun aromatik bir kokuya sahiptir.

Karakteristik rengi bakır yeşili olup, şekli yassı ve uzundur.

Arabica bitkileri özellikle minerallerin yoğun olduğu, volkanik kökenli, 900 metre yüksekliğin üzerindeki topraklarda yetişir. En değerli kaliteleri 2000 metrenin üzerinde yetişir. Yetişmesi için ideal iklim 20 ° C civarındaki sıcaklıklardır.

 

Üretim süreci

Kahve üretimi oldukça karmaşık bir proses olup ileri teknoloji kullanımını gerektirir.

Kahve (sert çekirdekli) meyve olarak toplanır ve toplandığında meyveden ayrılan çekirdekler yeşilimsi sarı bir renge sahiptirler. (Yeşil kahve) Daha sonra bu çekirdeklerin zarı kuru ya da ıslak yöntemle ayrılır.

Hangi yöntemin seçileceği toplama mevsimine bağlıdır. Hava koşulları olumlu ise (özellikle nemli havalarda) kuru yöntem seçilir ya da tersi.

Daha sonra çekirdekler kaliteyi etkileyebilecek son su kalıntılarının uzaklaştırılması için hızlı kurutmadan geçirilir.

Soyulmuş kahve olarak adlandırılan kahve ön kurutmadan geçirildikten sonra “pergamino” kahve adını alır.

Her ikisi de ham kahve çekirdeği olup, ya direk olarak kavurma prosesine, ya da kafein alınma prosesine gider.

Elde edilen kahvenin kavrulması gerekir.

Kavurma işlemi çekirdeklerin 200-240 ° C sıcaklıkta pişirilme işlemidir.

Kavrulma sonrasında kahve klasik siyahımsı kahverengini alır.

Kavrulduktan sonra kahve paketlenmeden önce silolarda bir kaç gün bekleyebilir.

 

 

Espresso kahve

Espresso kahve kahve türleri arasında İtalya'da en çok tüketilen ve bilinen içecektir.

Espresso basınçlı sıcak suyun kavrulmuş, öğütülmüş ve preslenmiş kahvenin içinden (yaklaşık 6/7 gram) sızdırılmasıyla elde edilir

Suyun basıncı altında çekilmiş kahve tozunun içinden geçerek atmosferik basınçta fincana akar.

Buna ek olarak, kahvenin öğütülmüş olması özellikle çok hassas bir su direnci sağlar ve sızma esnasında lipitlerin ve diğer suda çözülebilen maddelerin ortaya çıkmasıyla kahvenin kendine has aromatik, dolgunluk ve yoğunluk özellikleri oluşur.

Fincanın şekli çok önemlidir: Fincanın konik şekli sayesinde doldurulan kahvenin miktarı tam olarak görülebilir. Yukarı doğru artan kalın ya da büyük miktar kahvenin sıcaklığının mümkün olduğu kadar sabit kalmasını sağlar. Tabii ki kahve fincanının kullanılmadan önce ısıtılması gerekir. Bu sebeple yerel barlarda fincanlar makinenin üzerine yerleştirilir.

Espresso’nun hikayesi:

Dünya çapında bilinirliği olan espresso 1884’de Torino’da doğdu. Angelo Mariondo 16 Mayıs 1884 tarihinde 33/256 patent numarası ile ilk espresso makinesinin patentini aldı

Keşif için daha sonra Paris’te 23 Ekim 1885 tarihinde uluslararası patent alındı.

17 sene sonra, 1901’de makine Milano’lu teknisyen Luigi Bezzera tarafından mükemmelleştirildi ve yapılan iyileştirilmeler patente dahil edildi. 1905 yılında patent Desiderio Pavoni tarafından satın alındı ve La Pavoni firması Milano’da Parini sokakta makinenin seri üretimi için (günde bir adet) kuruldu.